Aman Proje Odaklı Eğitimlere Dikkat!

 
Konunun başlığını okuduğunuzda dikkat çeken, çok güzel bir başlık! Elbette, insanlar aldıkları eğitim sonucunda en az bir proje yapabilmeyi beklemektedirler.

İnternette proje bazlı eğitim verdiğini söyleyen bir çok kişi ve eğitim merkezi bulunmaktadır. Daha önce bir kişi ya da bir eğitim kurumundan eğitim alan arkadaşlardan bana ulaşanlar ile yaptığım görüşmelerde, proje bazlı eğitim adı altında verilen eğitimlerin tamamen kulağa hoş gelen, insanların duymak istedikleri cümlelerden oluşan vaatlerden başka birşey olmadığını aktarıyorlar.

Maalesef, bilgi teknolojileri eğitimi alanında da kirlilik oluşmaya başladı. Yıllardır bu alanda çalışan, uğraşan bizler bir bakıyorsunuz ki, verdiğiniz eğitim tanıtım dökümanları, eğitim materyalleri, örnekler, kodlar vb gibi eğitim dökümanlarının başka sitelerde izinsiz kopyalandığını, sitemizin tasarımının hatta kullandığınız sloganların bile taklit edildiğini, başarı öyküleri kısmında katılımcılardan izin alınarak yayınlanan hikayelerin aynen kopyalandığına şahit olmaktayız. Üstelik bu insanlar proje bazlı eğitim veriyorlarmış:). Hadi oradan! Taklitçi zihniyet, kendi projesi olmayan zihniyet, bir başkasının kodlarıyla nasıl proje bazlı eğitim verecek soruyorum.


Dileğim, bilişim teknolojileri alanında birçok kurumun ve kişinin eğitim vermesi, kaliteli insan gücünün yetişmesinde katkıda bulunması, ama kopya eğitimciler ya da kopya kurumlar olarak değil!

Tabiki site içeriğimizin ve tasarımımızın izinsiz kopyalamalara karşı yasal tedbirlerini alma hakkını kullanacağız.


Herhangi bir eğitime katılan arkadaşlara şunu hatırlatmak istiyorum. Proje bazlı eğitim mi? Muhakkak eğitmenin yaptığı projeleri isteyin, daha da önemlisi katılımcıların proje bazlı eğitimler sonucunda neler yaptığını inceleyin. Bu size kesinlikle bir fikir verecektir. Mutlaka katılımcılarla görüşün!

Proje Bazlı Eğitim Mi?Aman Dikkat!