Windows XP'yi Kuralım!

CD’DEN TEMİZ KURULUM’UN YAPILMASI

Bilgisayarımıza herhangi bir işletim sistemi kurulmadıysa temiz kurulumla CD’den XP Professional işletim sistemini kurabiliriz. Temiz kurulum yapılacak bilgisayarın açılışında DELL tuşuna basarak mavi ekran olarak gelen BOOT  kısmına giriyoruz. BOOT sekmesine tıklayıp oradan CD-ROM  ya da DVD-ROM  kısmını en üste alarak kurulumun CD’den yapılacağını belirtiyoruz. Yaptığımız değişiklikleri  F10 tuşuna basarak kaydediyoruz. XP CD’mizi takarak temiz kuruluma başlıyoruz.

CD’yi bilgisayarın CD-ROM kısmına takıyoruz. Bilgisayarı açıyoruz. Bilgisayar CD’yi tanıdığına dair açılışta siyah ekranda CD yazacaktır. Kuruluma başlamak için  klavyeden herhangi bir tuşa basıyoruz. Gelen mavi ekranla Windows XP kurulumuna başlayacaktır.

 

 

Bu kısımda ise karşımıza XP kurulumu ile ilgili 3 seçenek gelmektedir. Birincisi Windows XP’yi ilk defa kuracaksak bu seçeneği ENTER tuşuna basarak kuruluma başlayabiliriz.İkinci seçenek ise, var olan bir XP işletim sistemimizin onarılması için bir yazı var. Recovery Console(Kurtarma Konsolu) Son seçenekte ise XP’yi kurmak istemiyorsak klavyeden F3 tuşuna basarak çıkabiliriz. Ben Bilgisayarıma önceden herhangi bir XP kurulumu  yapmadığım için İlk seçeneği seçip ENTER tuşuna basıyorum.

 

Bu ekranda ise XP kurulumuyla ilgili Lisans Sözleşmesi geliyor. Ben bu Lisans Sözleşmesini Kabul ettiğime dair F8 tuşuna basarak kabul ettiğimi belirtiyorum.

 

Bu bölümde ise  Bilgisayarımızda bulunan Hard dikte bölüm ya da partışın ayırmak  için bir seçenek karşımıza çıkar. Partışın ayırmak için ekranın alt tarafta gösterilen C=Bölüm Oluştur. Kısmını uygulamak için klavyeden C tuşuna basıyoruz.sonraki gelen ekrandan En üst seçeneği tıklıyoruz.(çabuk biçimlendir)

 

 

Burada kurulum dosyalarını kopyalama işlemi yapıyor.

 

 

Burada ise Bölge ve Dil Seçenekleri penceresi karşımıza çıkıyor. İleri  düğmesine  tıklayıp gelen ekranda şirket ya da kuruluşumuzun adını  yada herhangi bir isim vererek İleri düğmesine basıyoruz.

 

Diğer karşımıza gelen ekranda da girmemiz gereken 25 karakterlik ürün anahtarından bahsediyor. Ürün anahtarımıza girerek İleri düğmesine tıklıyoruz.

 

Bu ekranda ise bilgisayarımıza bir isim veriyoruz. Ben bilgisayar adına LAB1_XP3 adını verdim.Alt tarafta bulunan parola kısmına bir şifre verebiliriz. Ya da isteğe bağlı bırakabiliriz. Ben şifre vermeden İleri düğmesine tıklıyorum.

 

 

Bu gelen pencerede ise hangi ayarları kurmamız gerektiği ile alakalı ayarlar geliyor. Normal Ayarlar’ı seçip kuruluma devam ediyorum. Diğer ekranda Çalışma Grubu veya Bilgisayar Etki Alanı penceresi geliyor. Default gelen WORKGROUP  seçeneği geliyor. Ayara dokunmayıp İleri düğmesine tıklıyoruz. Kurulum devam ediyor.

 

 

 

Ve kurulum bitiyor. XP ekranı karşımıza geliyor.